امروز: شنبه, ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ / بعد از ظهر / | برابر با: السبت 23 رجب 1442 | 2021-03-06
کد خبر: 10960 |
تاریخ انتشار : 02 اسفند 1399 - 19:42 | ارسال توسط :
86 بازدید
0
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

یک بسته پیشنهادی برای دیپلماسی ایران در ۵+۱ در اهمیت اقدام جدی و عملی برای رفع تحریم‌های ظالمانه و ضرورت استفاده بهینه از فرصت‌های موجود در ادامه مذاکره با ۱+۵ اسماعیل فقیهی/ اوز: با توجه به استقامت و ایستادگی حماسی و بسیار افتخارآمیز مردم ایران در مقابل سنگین‌ترین و شدیدترین اعمال فشارهای آمریکا و شکست‌های […]

یک بسته پیشنهادی برای دیپلماسی ایران در ۵+۱

در اهمیت اقدام جدی و عملی برای رفع تحریم‌های ظالمانه و ضرورت استفاده بهینه از فرصت‌های موجود در ادامه مذاکره با ۱+۵

اسماعیل فقیهی/ اوز: با توجه به استقامت و ایستادگی حماسی و بسیار افتخارآمیز مردم ایران در مقابل سنگین‌ترین و شدیدترین اعمال فشارهای آمریکا و شکست‌های پی‌درپی و مفتضحانه ترامپ و نا‌کامی‌های متعدد آمریکا در فروپاشاندن و به زانو درآوردن ایران و با توجه به احتمال بازگشت بایدن به برجام و همچنین با توجه به احتمال برداشته شدن تحریم‌ها توسط دولت جدید آمریکا، اکنون فرصتی‌هایی بسیار مناسب ایجاد شده است تا دولت ایران با استقبال از اینگونه اقدامات احتمالی بستر و روند چنین اتفاقاتی را تقویت و وقوع آن را تسریع نماید لذا شایسته است که وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این راستا یک بسته پیشنهادی و کاربردی شامل موارد زیر را به گروه ۱+۵ ارائه نماید:

بر اساس این بسته پیشنهادی:

الف – ایران برای تاکید برحسن نیت‌های پیشین خود و خنثی کردن القائات امپریالیسم رسانه‌ای و بی‌اثر ساختن تبلیغات وسیع و مسموم آنها و همچنین به‌دلیل به قضاوت طلبیدن افکار عمومی در سطح جهان در مورد میزان صداقت طرفین در پایبندی به تواق برجام اینبار نیز ایران طی اقدامی پیش‌دستانه و متواضعانه پیش‌قدم شود و ظرف ۱۰ روز به کلیه تعهدات کامل برجامی خود بازگردد و بدون هرگونه تغییر در توافق پیشین و بدون هرگونه مذاکره در مورد محتوای مذاکرات قبلی آمادگی خود را برای دوره جدید مذاکرات با ۱+۵ را اعلام نماید تا برای آخرین بار میزان صداقت دولت جدید آمریکا و همچنین میزان صداقت اروپا را ارزیابی نماید‌ و واکنش آنها را در ترازوی سنجش و قضاوت افکار عمومی جهان قرار دهد و در عین حال خود نیز به این نتیجه نهایی برسد که دولت جدید آمریکا دیگر به حرف بسنده نکرده و در عمل به تخلف خیانت‌آمیز و شرم‌آور ترامپ پایان داده است و همچنین به این نتیجه نهایی برسد که آیا اروپا نیز از ریاکاری و تداوم مشارکت در این تخلف ننگین ترامپ در عمل دست کشیده است و یاخیر.

ب – اعلام شود که انتظار به‌حق ایران از دولت جدید آمریکا این است که در مقابل رفتار مسئولانه و پیش‌دستانه ایران متعهد شود که بلافاصله پس از بازگشت ایران به تعهدات کامل برجامی، متقابلا و ظرف ۱۰ روز به بزرگترین و ظالمانه‌ترین و غیرقانونی‌ترین جنگ تاریخ خود برعلیه مردم ایران پایان داده و بازگشت به برجام را اعلام و کلیه تحریم‌های ظالمانه علیه مردم ایران را بلافاصله و طی مدت ۱۰ روز لغو نماید.

ج- اقدامات فوق توسط دولت آمریکا پس از اقدامات ایران و بدون هرگونه مکث و بدون هرگونه پیش شرط بلافاصله شروع و ظرف ۱۰ روز پایان بیابد و بلافاصله مذاکرات دور جدید ۱+ ۵ نیز شروع گردد.

د – ایران اعلام نماید در صورت اجرای کامل بند الف و ب و ج این بسته پیشنهادی و رفع کلیه تحریم‌ها، ایران نیز به جرگه کشورهای متعهد به قوانین FATF خواهد پیوست.

هـ – در ادامه این بسته پیشنهادی و به‌منظور تعین تکلیف نهایی، دولت ایران به ۱+ ۵ اعلام نماید که پس از اقدام ایران و درصورت تخلف مجدد آمریکا و اروپا در پایبند ماندن به کلیه تعهدات و ادامه دادن به تخلف و ریاکاری‌های پیشین خود و مشاهده هرگونه بهانه جویی‌های جدید، ایران هم متقابلا ظرف ۱۰ روز بطور کامل اما اینبار برای همیشه از برجام و سایر پیمان‌های مرتبط خارج و دیگر فریب ریاکاری‌ها و نیرنگ‌های پیشین آنها را نخواهد خورد لذا دیگر معطل بهانه جویی‌های ریاکارانه آنها نشده و هرگز وارد اینگونه مذاکرات با آنها نخواهد شد و اعلام نماید که درصورت ادامه تخلف آمریکا و اروپا قطعا و فورا از تمامی پیمان‌های مرتبط نیز خارج خواهد شد و در مراحل بعدی ایران صرفا در صورتی از خروج کامل به توافق کامل باز خواهد گشت که طرف مقابل دربازگشت کامل و در عمل پیش‌دستی کرده باشد.

و- پر واضح است که اینبار خروج کامل ایران از برجام تحت شرایط فوق‌الذکر در انظار جهانیان امری کاملا موجه و اقدامی کاملا محکمه پسند خواهد بود.

بدیهی است که اینگونه خروج موجه ایران از برجام خواهد توانست حمایت بسیاری از کشورهای جهان به‌ویژه دو کشور بزرگ و قدرتمند چین و روسیه را جلب نموده و دشمنان ایران را در اجماع برعلیه ایران ناکام بگذارد. تحت چنین شرایطی با سهولت بیشتری می‌توان بهانه‌جویی‌ها و تبلیغات مغرضانه آنها را نیز خنثی ساخت. چراکه با بازگشت (موقت و صرفا ۱۰ روزه) ایران به تمامی تعهدات برجامی خویش و موکول کردن شروط (کاملا مغرضانه) و حاشیه‌ای آنها به مذاکرات زمان‌بر دور جدید بوضوح گروه ۱+۵ را از تمامی بهانه‌جویی‌های خود خلع سلاح خواهد کرد.

ز– درصورت توافق طرفین در مورد بازگشت کامل و بدون قید و شرط طرفین به برجام و اجرای بلافاصله بندهای الف و ب و ج، بنا به پیشنهاد ایران اولین جلسه دور جدید مذاکرات ۱+۵ به مواردی که قرار است طی مرحله دوم مذاکرات مورد گفتگو قرار گیرد اختصاص بیابد و در ادامه این جلسه زمان و مکان و دستور کار جلسات آینده و اولویت‌بندی مباحث نیز مورد بررسی و تصویب در این اولین جلسه قرار گیرد. طبعا مذاکرات در دور دوم، مذاکراتی «طولانی و زمانبر» خواهد بود که در خلال آن فرصت‌های فراوانی در دسترس ایران قرار خواهد گرفت.

ح– بدیهی است توسط اعضای ۱+۵ پیشنهادات متفاوتی برای نحوه ادامه مذاکرات و بحث و گفتگو و تصمیم‌گیری و اولویت‌بندی اینگونه مباحث مطرح خواهد شد که طبعا جهت اولویت بندی مورد بررسی و تصویب اعضاء ۱+۵ قرار خواهد گرفت.

ط- با اقدام پیش دستانه و متواضعانه ایران کلیه پیش شرط‌های غیرمنصفانه آمریکا مبنی بر بازگشت کامل ایران به برجام نیز تامین خواهد شد و ضمن فراهم شدن زمینه‌های لازم برای رفع کامل و سریع تحریم‌ها، تعین تکلیف سایر موضوعات و شروط حاشیه‌ای آنها نیز به دور دوم مذاکرات (و در واقع به مذاکراتی طولانی و زمانبر) موکول خواهد گردید.

ی- برای تعیین دستورکار و اولویت‌بندی مباحث در جلسات آینده ۱+۵ منطقی‌ترین پیشنهادات ایران می‌تواند به شرح زیر باشد:

۱)تصویب توافق هسته‌ای فعلی بدون هرگونه تغییر در مفاد آن در مجالس کشورهای عضو به نحوی که هرگز هیچ کشوری نتواند همزمان با تغییر دولت‌ها از این توافق قبلی و توافقات بعدی خارج شده و تعهدات خود را نادیده بگیرد و ضمن پیش‌بینی عملی جرایم ویژه برای عضو متخلف، کلیه کشورهای عضو متعهد شوند خسارات ناشی از هرگونه تخلف احتمالی را نیز جبران نمایند.

۲) گروه ۱+۵ متعهد شود که تا زمانی که ایران به کلیه تعهدات خود پایبند مانده است و در ارتباط با موارد موجود در توافقنامه هرگز مورد هیچگونه تحریم جدیدی قرار نگیرد.

۳) میزان خسارات بسیار سنگینی که بابت بدعهدی و خروج آمریکا از توافق قبلی و وضع تحریم‌های بسیار ظالمانه به مردم ایران وارد شده است نیز توسط ۱+ ۵ برآورد شود. (در این مرحله خسارات وارده در این زمینه صرفا برآورد شود و نه اینکه پرداخت شود ومطالبه اینگونه خسارات به آینده وبه فرصت های مناسب دیگر موکول گردد.)

۴) با توجه به اینکه توسط دولت آمریکا و عربستان اتهامات متعددی مبنی بر مداخله ایران در کشورهای منطقه زده می‌شود ایران پیشنهاد کند سومین دستور کار به موضوع «مداخله» اختصاص یابد و موضوع مداخله در سطح جهان به تفصیل مورد بررسی و گفتگو قرار گیرد بدیهی است دولت ایران در هنگام طرح مبحث مداخله می‌تواند دلایل متعدد خود را برای اثبات مداخلات بی شمار و متعدد آمریکا در ایران و جهان و منطقه را ارائه نموده و دلایل و شواهد مداخلات متعدد اسرائیل و عربستان در ایران و سایر کشورهای منطقه را اثبات نماید و از اعضای ۱+۵ بخواهد اینگونه مداخلات آنها را محکوم و در شورای امنیت بر علیه آنها اقدامات جدی به‌عمل آید. درعین حال ایران قادر خواهد در طول مذاکرات طولانی خود، اتهام علیه خود مبنی بر مداخله در سایر کشورها را به‌نحوی کاملا محکمه‌پسند رد و عدم صحت اینگونه اتهامات را به سهولت اثبات نماید.

۵) با توجه به اینکه توسط دولت آمریکا و نشریات وابسته به آنها به ایران اتهام تروریسم نیز وارد می‌شود چهارمین مبحثی که لازم است مورد تبادل نظر و اتخاذ تصمیم قرار گیرد موضوع تروریسم است در این مورد ایران می تواند اعلام نماید که آمادگی دارد که اثبات نماید که دولت‌های کشورهایی نظیر آمریکا و اسرائیل و عربستان سوابق فراوان و روشن و آشکاری در این زمینه داشته اند و ضمن ارائه مدارک واسناد متعدد در این زمینه از کشورهای عضو بخواهد جرایم ویژه‌ای برای اینگونه حامیان تروریسم وضع و اعمال نماید. در این مورد در صورت ارائه هرگونه اسناد موثق در مورد دست داشتن ایران در اقدامات تروریستی نیز طبعا درادامه این مذاکرات طولانی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت در این مورد نیز ایران فرصت کافی خواهد داشت تا به دفاع از خود بپردازد.

۶) موضوع پایان دادن به تنش در منطقه و مشارکت کلیه کشورهای عضو ۱+۵ در نحوه آتش‌بس و همچنین نحوه متوقف کردن ادامه تجاوز و جنگ توسط اسرائیل علیه ملت فلسطین و جنگ عربستان و امارات علیه مردم یمن و همچنین متوقف شدن ادامه مداخلات امریکا در منطقه و همچنین متوقف شدن مداخلات و تجاوز امریکا ومتحدینش به کشور سوریه و تعیین زمان آتش‌بس و پایان دادن به جنگ و محاصره این کشورها که می‌تواند از جمله اقدامات منتهی به تنش‌زدایی و در عین حال از جمله موضوعات مهم این مرحله از مذاکرات باشد. در این مرحله دولت ایران می‌تواند اعلام نماید که آمادگی کامل دارد تا در مورد پایان دادن به اینگونه تنش‌زدایی‌ها و خاتمه بخشیدن به هرگونه جنگ در منطقه با حسن نیت کامل حداکثر تلاش و همکاری خود را اعمال نماید. در این زمینه همچنین دولت ایران می‌تواند اعلام کند که آماده خواهد بود که مشتاقانه پیشنهادات صلح‌طلبانه پیشین و مکرر خود را ازجمله «پیمان عدم تعرض» و طرح «صلح هرمز» را مجددا به کشورهای منطقه ارائه نماید.

۷) از جمله موضوعاتی که غرب علاقه‌مند است بیشتر برآن مانور بدهد موضوع حقوق بشر است در این زمینه نیز دولت ایران می توانداعلام نماید که آمادگی کامل دارد در مورد نقض حقوق بشر در جهان هم به گفتگو بپردازد و در مورد مواضع دوگانه غرب و بی توجهی به حقوق بشر در کشور یمن و فلسطین و سایر کشورهای جهان که به شدت مورد ظلم و سرکوب و کشتار قرار گرفته اند را مورد بررسی قرار دهد و نشان دهد که نقص حقوق بشر توسط امریکا و اروپا و کشورهای وابسته به آنها بمراتب بیش از آن چیزی است که به ایران نسبت داده می شود. و از ۱+۵ درخواست شود تا کلیه کشورهایی که با پیوستن به تحریم‌های کاملا غیرقانونی و ظالمانه آمریکا حقوق بشر را در ایران نقض کرده و به‌نحو کاملا غیرقانونی خسارات بسیار سنگینی را به مردم ایران تحمیل نمودند هم محکوم شوند.

۸) منع تولید وگسترش تسلیحات هسته‌ای و خلع سلاح هسته‌ای به‌صورت جدی و فوری توسط کلیه کشورهای صاحب اینگونه تسلیحات نیز می‌تواند ازجمله موارد مهم و قابل گفتگو در این مرحله از مذاکرات باشد. در این زمینه ایران می‌تواند تعهد جدی و پیشین خود که بارها توسط آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای تایید وگواهی شده است را با جدیت و قطعیت هرچه بیشتر تمدید و تجدید و اعلام نماید آماده است و در این مورد با اعضای ۱+ ۵ به تفصیل به گفتگو بنشیند و از ۱+۵ بخواهد تاریخ شروع و زمانبندی دقیق کاهش اینگونه تسلیحات تا محو کامل کلیه تسلیحات هسته‌ای درجهان را معین نماید.

۹) پس از بحث و بررسی در موارد فوق ۱+۵ می‌تواند موضوع حقانیت ایران در مورد ادامه تولید موشک را مورد گفتگو قرار دهد. در ادامه اینگونه گفتگوها می توان در مورد میزان تسلیحاتی که غرب در اختیار کشورهایی متجاوز و جنگ‌طلب امثال اسرائیل و عربستان و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس قرار می‌دهد و مقایسه آن با میزان تسلیحاتی که در اختیار ایران قرار دارد نیز به گفتگو نشست و آن را در دستور کار مذاکرات قرار داد. در این مرحله از گفتگوها ایران قادر خواهد بود از منطق محکمه‌پسند خود به منظور ادامه تولید موشک‌هایی که هرگز برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای تدارک دیده نشده‌اند و سایر تسلیحات دفاعی خود نیز به‌خوبی دفاع نماید.

۱۰) بدیهی است ایران خط قرمزهایی نیز برای در دستورکار قرار گرفتن برخی موارد در مذاکره خواهد داشت که در اینگونه خطوط قرمزهایی هرگز وارد مذاکره با غرب نخواهد شد.

۱۱) نهایتا اینکه بر اساس این بسته پیشنهادی ایران آمادگی کامل خواهد داشت تا وارد مرحله دوم مذاکره با گروه ۱+۵ شود و برای نشان دادن حسن نیت خود برای بازگشت به تعهدات کامل برجامی نیز پیش قدم خواهد شد و طی مدت ۱۰ روز به کلیه تعهدات کامل برجامی خود باز خواهد گشت. در صورتی که دولت آمریکا و غرب بخواهند برخلاف گذشته این‌بار با صداقت به گفتگو بپردازند و برخلاف بدعهدی پیشین اینبار به چنین توافقات برد- بردی پایبند بمانند با این اقدام ایران اکنون شرایط مناسب توسط ایران کاملا مهیا شده است. با اتخاذ چنین تصمیماتی وتحت چنین شرایطی توپِ سیاست بطور کامل در زمین بازی آنها قرار خواهد گرفت.

۱۲) کاملا واضح و آشکار است که در کشور آمریکا در حال حاضر عوامل متعدد داخلی و خارجی به‌شدت در حال تاثیرگذاری بر تصمیمات دولت جدید آن کشور هستند و این احتمال وجود دارد که هر لحظه موانع بیشتری را برای لغو و رفع تحریم‌ها ایجاد نمایند و یا حداقل حل این معضل بسیار مهم را تا مدت‌ها به تاخیر بیندازند و باتوجه به اینکه تبعات بسیار سنگین هر روز ادامه تحریم‌های ظالمانه می‌تواند خسارات بسیار فراوانی را به مردم و کشور تحمیل نماید و همچنین با توجه به اینکه لغو و رفع تحریم‌ها خواهد توانست گشایش‌های فراوانی را در زمینه مشکلات بسیار شدید معیشتی مردم و حل و فصل سایر معضلات عدیده موجود ایجاد نموده و فرصت‌های بسیار مناسبی را برای رشد و توسعه همه جانبه سیاسی و اقتصادی و نظامی و فرهنگی را فراهم آورد و به قدرتمندتر شدن بیش از پیش کشور بینجامد، ارزش آن را دارد که با در پیش گرفتن چنین ابتکار عملی، آن را با شارژ اندکی تواضع و از خود گذشتگی همراه نماید و نرمش قهرمانانه را با منطق و تدبیری سنجیده و به نفع منافع ملی به انتهای مقصود خود برساند. تحت چنین شرایطی ایران توپ را به‌نحو غیر قابل برگشتی به میدان امریکا و اروپا پرتاپ خواهد نمود و با صدایی بلند خطاب به آنها و به جهان خواهد گفت که این گوی و این هم میدان. در این صورت چشم‌های بینای جهان در قضاوتی منصفانه شاهد خواهد بود که در این بازی سیاسی بزرگ قرن چه کسی گوی صداقت را در میدان انصاف به چرخشی منطقی در می‌آورد.

۱۳) با توجه به محسنات فراوان این طرح و همچنین امکان خارج شدن فوری و کامل از برجام وکلیه پیمان‌های مرتبط توسط ایران در صورت تکرار بهانه جویی و ریاکاری و بدعهدی آمریکا و ۱+۵، طرح فوق الذکر از ظرفیتی بالقوه برای پذیرش توسط مردم و رهبری نظام و کلیه مسئولین نظام نیز برخوردار خواهد بود و از طرف دیگر این طرح، غرب را نیز از هرگونه بهانه‌جویی‌های بیشتر خلع سلاح خواهد کرد و می‌تواند ظرفیت بالقوه پذیرش آن را در کشورهای عضو گروه ۱+۵ نیز قوت بیشتری ببخشد.

۱۴) نکته حایز اهمیت آخر نیز اینکه ادامه مذاکرات با ۱+۵ می‌تواند بسیار زمان‌بر باشد و این موضوع فرصت‌های فراوانی را برای افزایش توانمندی‌های همه جانبه ایران فراهم خواهد آورد.

برای مشاهده اصل خبر در سایت مرجع، اینجا کلیک کنید.

منبع خبر ( ) است و خبرگزاری شهر لارستان اوز گراش در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد خبر را به شماره 0989909494120  پیامک بفرمایید.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسطخبرگزاری شهر لارستان اوز گراش در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید