امروز: یکشنبه, ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ / قبل از ظهر / | برابر با: الأحد 24 رجب 1442 | 2021-03-07
کد خبر: 11077 |
تاریخ انتشار : 05 اسفند 1399 - 4:41 | ارسال توسط :
15 بازدید
0
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

هفت‌برکه: مجید غلامپور امروز دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹ در مجموعه‌ای از دیدارهای مردمی مسائل مختلف شهروندان شهرستان گراش را بررسی کرد. مسائل مربوط به زمین و منابع طبیعی عمده‌ترین خواسته‌های مردمی را تشکیل می‌داد. فرماندار سعی کرد در این دیدارها بیشتر شنونده باشد و با تماس تلفنی با ادارات مرتبط و برنامه‌ریزی جلسات در آینده، […]

هفت‌برکه: مجید غلامپور امروز دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹ در مجموعه‌ای از دیدارهای مردمی مسائل مختلف شهروندان شهرستان گراش را بررسی کرد. مسائل مربوط به زمین و منابع طبیعی عمده‌ترین خواسته‌های مردمی را تشکیل می‌داد.

فرماندار سعی کرد در این دیدارها بیشتر شنونده باشد و با تماس تلفنی با ادارات مرتبط و برنامه‌ریزی جلسات در آینده، مشکلات مطرح شده را بررسی کرد. خبرنگار هفت‌برکه در طول این روز پای صحبت‌های مردم با فرماندار نشست.

حجت عابدی روابط عمومی فرمانداری گراش گفت: «فرماندار در طول هفته دیدارهای اداری و مردمی زیادی دارد و در سه روز ابتدای این هفته ۵۵ دیدار مختلف برگزار شده است. روز دوشنبه را به طور اختصاصی به دیدارهای مردمی اختصاص داده‌ایم تا بدون تداخل با جلسات اداری یا ماموریت‌های استان وقت فرماندار به طور کامل در اختیار مردم باشد.»

اولین مراجعه‌کننده یکی از اهالی محمدآباد بود که تقاضای خود برای انشعاب برق را مطرح کرد. این شهروند گفت: «خانواده ما تحت پوشش کمیته امداد است و خانه من به کمک یک خیر ساخته شده است ولی منتظر برق هستم تا از خانه استفاده کنیم.»

فرماندار گراش گفت: «ما در این منطقه مشکلاتی داریم و اگر به شما برق بدهیم مجبور هستیم به بقیه هم برق بدهیم. در این مورد خود اداره برق با مقررات آشناست و تشخیص می‌دهد.»

معدن دردسازی که از لار مجوز گرفته است

دومین گروه مراجعان دیدار مردمی کشاورزان و مالکین دشت پایین گراش بودند. سید عباس جهانبانی مدیر دفتر نماینده مجلس در گراش گفت: «این افراد مراجعات زیادی به دفتر نماینده داشتند. معدن سنگ کوهی خانم عاطفه جامه‌گری ضرر و زیان‌های را به باغ‌داران متحمل کرده است. این معدن در منطقه دشت باقر قرار دارد و باغ‌هایی در این محدوده تا باغ عسکری و چاه آبیاری تحت تاثیر این معدن قرار گرفته‌اند.»

جهانبانی گفت: «این معدن حدود ۲۰۰ متر بالاتر از دشت باقر قرار دارد ولی برای جواز تاسیس از طریق ادارات ذی‌ربط شهرستان لارستان اقدام کرده است. اگر واقعا این معدن خسارتی به باغ‌داران وارد نمی‌کرد کسی مانع چرخه تولید نیست. کارشناسان محیط زیست و جهاد کشاورزی اعلام کرده‌اند این ریزگردها خسارت جبران‌ناپذیری در بلند مدت به باغ‌داران وارد می‌کند.»

این معتمد مردم گراش گفت: «در پیگیری ما از طریق اداره کل منابع طبیعی اعلام شد که این معدن در محدوده گراش قرار ندارد اما مدیرکل تقسیمات کشوری در پاسخ به استعلام اعلام کرده است معدن در محدوده گراش قرار دارد. لذا انتظار داریم این مشکل باغداران که عده‌ای از آن‌ها در اینجا حضور دارند بررسی شود و این معدن به محلی که ضرری به کشاورزان نرسد منتقل شود.»

محمود غفاری یکی از باغداران گفت: «ما پیگیری زیادی داشته‌ایم. ادارات گراش اظهار بی‌خبری کرده‌اند و دادگستری رای به محکومیت داده‌اند. ما کل مکاتبات را داریم و آماده پیگیری هستیم.»

غفاری به اشاره به مشکل تردد ماشین‌های سنگین گفت: « جاده دسترسی از طریق باغ عسکری عرض کمی دارد و عبور و مرور زیاد خودروهای سنگین خطرساز است. این جاده خیرساز را آقایان عسکری ساختند اما گرد و خاک به چشم ایشان و مردم می‌رود.»

یکی از باغداران در مورد مشکل خود گفت: «کامیون‌های این معدن از داخل زمین سنددار ما رد می‌شود اما هر بار اعتراض کرده‌ایم با قلدری جواب ما را داده‌اند. باغ ما فقط ۶۰ متر با معدن فاصله دارد و حتی گاهی کار به مجادله و درگیری کشیده است.»

علی زمانی معاون عمرانی فرماندار گراش در مورد این ابعاد این مساله گفت: «این بحث اعتراضی از اوایل امسال شروع شد و جلساتی گرفته شد. رضایی بهره‌بردار این معدن مدعی است این معدن در محدوده لار قرار دارد. در مکاتبه با دستگاه‌های صادرکننده مجوز اعلام کردند که مراحل قانونی از طریق ادارات لار انجام شده است. در نهایت وکیل‌زاده کارشناس تقسیمات کشوری استانداری مکتوب اعلام کرد که این معدن در محدوده بخش مرکزی گراش قرار دارد.»

زمانی در مورد راه‌حل این مشکل گفت: «پیش‌نهاد نهایی ما انتقال این معدن به یک نقطه دیگر شهرستان است. اگر روز اول استعلامات از دستگاه‌های شهرستان گراش انجام می‌شد، اصلا مجوزی صادر نمی‌شد که این مشکلات پیش بیاید.»

غلامپور گفت: «ما در بحث واگذاری معادن یک مشکل قانونی داریم که فرماندار به عنوان متولی در جریان واگذاری قرار نمی‌گیرد. ایشان در حال حاضر مجوزی گرفته است و حقی ایجاد شده است، دستگاه‌هایی که به این استعلام‌ها جواب داده‌اند در این مورد مقصر هستند. در پروانه بهره‌برداری میزان برداشت مشخص شده است و سرمایه‌گذار حق ندارد بیشتر از مجوز برداشت داشته باشد. ملاک ما نظر دستگاه‌های متولی است و بر اساس آن بررسی خواهیم کرد. این موضوع در دیدار این هفته مدیرکل منابع‌طبیعی فارس از شهرستان مطرح می‌کنیم.»

شترمرغ‌های بلاتکلیف

قدرت علی‌حسینی سرمایه‌گذار بخش کشاورزی دیگر مراجعه‌کنندگان روز دوشنبه بود.او حتی بیش از طرح معروف شترمرع شرکت باباحسن پیگیری طرح پرورش شترمرغ در گراش بوده است: «پنج سال است که ما درخواست تولید شترمرع داشته‌ایم و حتی وسایل آن را هم خریداری کرده‌ام. تاکنون ۳۰ جلسه گرفته شده و از ادارات چیزی به جز قول دادن و بدقولی کردن نداشته‌ایم.»

علی‌حسینی در مورد سوابق پیگیری خود گفت: «ما در سال ۱۳۹۰ یک زمین کشاورزی برای پرورش شترمرغ در اناغ معرفی کردیم و مجوز اولیه برای شترمرغ ۹۰۰ قطعه‌ای صادر شد. من در زمان خرید هم از منابع طبیعی و هم جهادکشاورزی استعلام گرفتند و گفتند بلامانع است. ولی سال ۱۳۹۳ جلو کار من گرفته شد. در حال حاضر فروشنده هم فوت کرده است. بعد بحث جابجایی پیش آمد و نقطه‌ای از طرف منابع طبیعی معرفی شد که هنوز به نتیجه نرسیده است.»

علی زمانی معاون عمرانی فرماندار گراش گفت: «ما موضوع را مرتبا پیگیری کرده‌ایم و مشکل باید از طریق منابع طبیعی حل شود. پرونده در گراش مشکلاتی داشت که رفع شده است و پرونده در اداره کل منابع طبیعی منتظر تشکیل کمیسیون است.»

غلامپور فرماندار گراش پیگیری را به جلسه حضوری با مدیرکل منابع طبیعی موکول کرد: «در سفر مدیرکل منابع طبیعی خواستار تسریع در تشکیل کمیسیون خواهیم شد و از شما هم دعوت می‌کنیم که خواسته خود را مطرح کنید.»

غصه‌ی آغصه‌ای‌ها برای آب

آغصه تنها روستای اهل سنت شهرستان گراش در بخش ارد قرار دارد. عضو شورا و دو نفر معتمدین آغضه به دیدار فرماندار آمده بودند.

عضو شورای روستای آغصه گفت: «در نزدیکی آغصه، لاور و مسیری که آب به روستا می‌آمد بسته شده است و شخصی آب را به سمت زمین‌های شخصی خود منحرف کرده، این مساله کشت کار دیم اهالی روستا را مختل کرده است. این مساله از ۵۶ سال قبل وجود دارد. در سال‌های اخیر موضوع از طریق معاون فرمانداری، منابع طبیعی و بخشداری پیگیری شده است.»

آبسالان از پیرمردان مالک زمین در این محدوده گفت:‌ «۴ نفر آنجا نشسته‌اند که از این زمین نان می‌خورند و رودخانه هم از بالای ده ما دور می‌زند و وارد روستای ما می‌شود. مشخص نیست چه کسی موافقت کرده که آب بر ما بسنه شود؟»

زمانی معاون فرماندار گراش گفت: «فردی به نام آقای اسفندنیا طرح مرغ‌داری در منطقه دارد که برای تامین بخشی از آب را از این طریق تامین شود. کاشف مدیر منابع آب شهرستان در این مورد باید اظهارنظر کنند که آیا انحراف آب قانونی بوده است یا نه؟»

در ادامه نیز تعداد دیگری از شهروندان برای حل مشکلات اداری خود به فرماندار مراجعه کردند.

برای مشاهده اصل خبر در سایت مرجع، اینجا کلیک کنید.

منبع خبر ( ) است و خبرگزاری شهر لارستان اوز گراش در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد خبر را به شماره 0989909494120  پیامک بفرمایید.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسطخبرگزاری شهر لارستان اوز گراش در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید